fbpx
Sıkça Sorulan Sorular

Sertifika Programı


AURA İstanbul kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluştur. Hiçbir yüksek öğretim kuruluşuna ya da enstitüye bağlı değildir.

Başvuranlardan ve katılımcılardan herhangi bir ücret talep edilmez. Katılımcı olmak için başvuru süreci sonucunda seçilmiş olmak yeterlidir.

İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, şehir ve mimarlık üzerine sorgusu olan herkese açıktır. Mimari, iç mimari ve kentsel ölçekte araştırma ve proje üretmek isteyen, tüm disiplinlerin lisans mezunları başvuruda bulunabilir.

Sertifika Programına başvurmak için gerekli olan lisans derecesi; mimarlık, şehir ve bölge planlama, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, endüstri ürünleri tasarımı, plastik sanatlar gibi mimarlık, tasarım ve mühendislik fakültelerinden olabileceği gibi, sosyoloji, antropoloji, edebiyat, ekonomi gibi sosyal bilimler bölümlerinden mezun olmuş ve mimarlık/şehircilik üzerine çalışmak isteyen herkese açıktır.

Sertifika Programı, her bahar ve güz dönemi olmak üzere, yılda 2 kez düzenlenir.

15 haftalık program sürecini, 2 hafta süren, Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu’nda gerçekleştirilen üretimlerin AURA-İstanbul yayınına yönelik hazırlığı takip eder. 17 hafta süren Sertifika Programı, araştırma/tasarım projelerinin teslimi ile sonlanır.

2020 yılı Bahar Dönemi için başlangıç ve bitiş tarihleri:
Program Başlangıcı: 24 Şubat 2020
Program Sonu: 6 Haziran 2020

Tam zamanlı katılım başvuru için ön koşuldur. Katılımcıların hafta içi her gün 10:00 – 18:00 saatleri arasında stüdyoda çalışarak, araştırma tabanlı tasarım projelerini geliştirmeleri ve iki haftada bir kez düzenlenen Cumartesi Aurası konferanslarına; ayda bir kez haftaiçi akşam düzenlenen AURA Suare etkinliklerine katılmaları gereklidir.

Mümkün değildir. Çalışanlar ve eğitimine devam edenler için uygun bir program değil.

Hafta içi her gün stüdyo, atölye, seminer ve gezilerin tamamından verim alabilmek, iki haftada bir kez düzenlenen Cumartesi Aurası konferans serisine katılabilmek için program İstanbul’da ikamet etmeyi gerektirir.

Sertifika Programı’nda bir dönem içerisinde en fazla 18 katılımcı yer alabilir.
Bu sayı her katılımcının konforlu bir ortamda çalışabilmesi adına, mekansal koşullar gereği belirlenmiştir. Seçici Kurul’un tercihine bağlı olarak programda daha az sayıda katılımcıya da yer verilebilir.

AURA İstanbul yalnızca sertifika programından oluşan bir akademi değildir. Akademi kapsamındaki gerçekleşen seminer dizileri, stüdyo çalışmaları, atölyeler ve geziler yalnızca program katılımcılarına açıktır. Ancak, AURA-İstanbul ev sahipliğinde herkese açık olarak gerçekleşen Cumartesi AURA’sı seminerlerine, AURA Focus kapsamında gerçekleşen buluşma serilerine ve diğer etkinliklere dışarıdan da katılım mümkündür.

Herkese açık olarak düzenlenen etkinliklere Blog sayfasını takip ederek, e-posta listemize üye olarak ya da tüm sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Programı, tam zamanlı katılım sağlayarak, eğitim komisyonu ve yürütücülerin onayı ile, başarıyla bitiren katılımcılara, AURA İstanbul Sertifika Programı – Katılım Sertifikası verilmektedir.

Program herhangi bir akademik derece vermemektedir. AURA-İstanbul katılım sertifikası lisans, yüksek lisans, yahut YÖK’e bağlı herhangi bir bitirme belgesi ya da sertifika yerine geçmemektedir.

Başvuru Süreci


2020 yılı Bahar Dönemi için son başvuru tarihi 7 Şubat 2020, Cuma günüdür.

Başvuru sayfasında yer aldığı üzere, başvuru için gerekli belgeler:

  1. Niyet Mektubu:
    – Katılımcı adayının, programa katılma amacı ve hedeflerini kaleme aldığı metin (En fazla 200 kelime)
    – Program kapsamında Metrotopya: Metropolde Alternatif Yaşam/Mekân Tahayyülleriteması çerçevesinde geliştirilecek, İstanbul ile ilgili araştırma/tasarım projesini kaleme aldığı kapsamlı ve açıklayıcı metin (En fazla 300 kelime)
  2. Güncel Özgeçmiş (CV)
  3. Çalışmaları İçeren Dosya (Portfolyo)
  4. İngilizce Yeterliliği Gösteren Sınav Sonuç Belgesi*

İngilizce yeterlilik belgesi, program başvurularında ön koşul değil, tercih nedenidir. Adayların, İngilizce çalışmaları okumak, tartışmak, araştırmak ve sunmak için yeterli bilgiye sahip olmaları, başvuru değerlendirme sürecinde bir tercih nedenidir.

Ana dili İngilizce olmayan tüm yabancı uyruklu adayların başvuru için YDS (en az 65), TOEFL IBT (en az 70) veya IELTS (en az 6.0) puana sahip olmaları gerekmektedir.

Program kapsamında geliştirmek / üretmek istenilen, araştırma / tasarım projesine karar verildikten sonra, müracaat dönemi içerisinde başvuru için gerekli belgeler ile 7 Şubat 2020, Cuma gününe kadar online form üzerinden başvuru yapılabilir.

Türkçe ve İngilizce dillerinde hazırlanmış portfolyolar kabul edilir.
Yabancı uyruklu adaylar, İngilizce portfolyo ile başvuruda bulunur. TC uyruklu adaylar ise dilerse İngilizce Portfolyo ile başvuruda bulunabilir.

TC uyruklu adayların özgeçmişlerini Türkçe iletmeleri gerekmektedir.
Yabancı uyruklu adaylar ise İngilizce özgeçmiş ile başvuruda bulunabilir.

2020 Bahar Dönemi’nde “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” kapsamında üretilecek projeler, Cem İlhan ve Devrim Çimen yürütücülüğünde “Metrotopya: Metropolde Alternatif Yaşam/Mekân Tahayyülleri” teması etrafında şekillenecektir.

Daha önce çalışılmış bir konu olabileceği gibi, henüz sadece düşünme aşamasında olunan bir konu başlığı da olabilir. Başvuru belgeleri içeriğinde beklenilen araştırma / tasarım konusu yazımı, öznel bir fikirsel yaklaşımının aktarılmasını içermelidir. Daha önceden katılımcı adayının üzerinde çalıştığı bir konu ise ve eğer üzerinde üretimleri varsa; başvuru sürecinde iletilebilir.

Proje ve araştırma konularının İstanbul’dan seçilmesinin amacı, içinde yaşadığımız bu karmaşık, bir o kadar da dinamik kentle ve onun koşullarıyla daha yakından ilişki kurmak için gerekli ortamı yaratmaktır.

Program ve Tasarım Stüdyosu‘nda belirtilen teorik arkaplan ile uyuştuğu sürece, bu sınırlamanın dışına çıkılması da mümkündür.

Başvurular, AURA-İstanbul Yönetim Kurulu üyelerinin yer aldığı Eğitim Komisyonu ve Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu yürütücüleri tarafından değerlendirilir.

En geç 14 Şubat Cuma günü ön değerlendirme sonuçları e-posta ile adaylara bildirilir.

Ön değerlendirmeyi başarıyla geçen adaylar, en geç 14 Şubat Cuma günü  e-posta ile bilgilendirilir. Telefon numaraları üzerinden de ulaşıp, AURA İstanbul’da yapılacak olan mülakat için randevu verilir.

Mülakat tarihi, 15 Şubat Cumartesi’dir.

Mülakatlar aynı gün içerisinde, adaylar ile paylaşılan randevu saatinde, 15’er dakikalık sürede, AURA-İstanbul’un Beşiktaş’taki merkezinde gerçekleştirilir. Adayların yanlarında basılı bir doküman bulundurmaları gerekli değildir. Arzu edenler portfolyo vb. bireysel çalışmalarını yanında getirebilir.

Mülakat tarihinde İstanbul’da bulunamayan sınırlı sayıda aday ile skype üzerinden görüntülü iletişim de sağlanabilecektir. Bu adayların taleplerini mülakat randevusu belirlenirken paylaşmaları gereklidir.

Değerlendirme sonuçları 17 Şubat Pazartesi açıklanır. Tüm adaylar ile e-posta yoluyla iletişime geçilir ve sonuçlar paylaşılır. Programı katılmaya hak kazanan kişiler ile telefon üzerinden de iletişime geçilip, katılımları konusunda teyit alınır.

Her dönem uygulanacağı kesin olmamakla birlikte, başvuru ve mülakat sürecine bağlı olarak, 3 kişilik bir yedek listesi belirlenebilir. Yedek listesinin oluşturulduğu durumda, yedek listesinde yer alan adaylara e-posta yolu ile bildirim yapılır.

Bu sayfada yanıtını bulamadığınız sorular için bizimle iletişime geçebilirsiniz:
basvuru@aura-istanbul.com
+90(212)2614100