fbpx

AURA-İstanbul Sertifika Programı ile Mesleki ve Akademik Hayatınıza Bir Adım Önde Başlayın

Program

AURA İstanbul Sertifika Programı, tasarım ve yaratım sürecini hem teorik, hem de pratik düzeyde ele almak, disiplinler arası bakış açısı geliştirmek ve kendi özel ilgi alanları üzerinde çalışma olanağı bulmak isteyen mimarlık, şehir planlaması, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, sosyoloji ve plastik sanatlar bölümleri başta olmak üzere, lisans derecesine sahip olan tüm genç meslek insanlarına açıktır. Başvurular arasından seçilecek kişiler, ücretsiz olarak bu programa katılmaya hak kazanacaktır.

AURA İstanbul 2020 yılı Güz Dönemi Sertifika Programı, 26 Ekim 2020 tarihinde başlayacak ve 16 hafta boyunca devam edecektir. Güz Dönemi boyunca, Koronavirüs (Covid-19)’a yönelik alınan önlemler nedeniyle tüm seminer, konferans ve etkinlikler online platformlar üzerinde gerçekleşecek. Stüdyo çalışmaları ise hem online görüşmeler hem de belirli aralıklarla AURA İstanbul’da görüşmeler şeklinde gerçekleşecektir. İstanbul dışında yaşayan katılımcıların fiziksel görüşmelere katılımı tercihe bağlı olacaktır. Katılımcıların, program kapsamında düzenlenen, seminer, konferans ve atölyelerin dinamik yapısına uyum sağlamaları ve dönem boyunca tam zamanlı olarak programda yer almaları beklenmektedir.

Sertifika Programı ve başvuru süreci hakkında merak edilenler Sıkça Sorulan Sorular sayfasında!

Son Başvuru Tarihi: 10 Ekim Cumartesi, saat 23.59.

Program Detayları

Sertifika Programı
Sertifika Programı, ilgi alanları ve deneyimleri farklı olan katılımcıların kişisel beklentilerine cevap verecek şekilde geniş kapsamlı olarak oluşturulmuştur.
Program Modülleri
Program Bölümleri oluşturulurken çalışma sürecinde tarihsel ve kuramsal konular ile tasarım eylemi ve pratik arasındaki ilişkinin; mimarlık, planlama ve peyzaj mimarlığı disiplinleri ile özellikle sosyal bilimler arasındaki ilişkinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Tasarım Stüdyosu
Programın omurgasını “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” oluşturur. 2020 Güz Dönemi’nde üretilecek projeler, Büşra Al ve Sinan Logie yürütücülüğünde “Kentsel-Kırsal Formlar ve Boşluğun Üretimi” teması etrafında şekillenecektir.

2020 Güz Dönemi, Stüdyo Teması:

“Kentsel-Kırsal Formlar ve Boşluğun Üretimi”

Programın omurgasını oluşturan Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu, geleneksel mimari stüdyo pratiklerinin sınırlarını aşarak, güncel kentsel meselelere disiplinler arası bakış açısı ile yaklaşıyor.

Stüdyo yürütücüleri Büşra Al ve Sinan Logie, dönemin ana temasını “Kentsel-Kırsal Formlar ve Boşluğun Üretimi” olarak tanımlıyor:

“İtalyan mimar ve haritacı Giambattista Nolli (1701-1756), 1736’den itibaren Roma’yı arşınlayarak çizdiği haritanın gravürlerini 1748’de yayınlar. Bu harita, Roma belediyesince 1970’lere kadar kentin planlaması için kullanılmıştır.

Nolli’nin efsanevi haritasının bu uzun soluklu yaşamı dışında, daha ilginç özelliklere sahiptir. Haritacı ilk kez kentin planını magnetik kuzeye yönlendirerek, aydınlanma çağını ve bilimi öne koymuştur. Ayrıca, haritanın tasvir ettiği doluluk ve boşluk ilişkileri (veya özel ve kamusal ilişkileri) güncel mekansal ve sosyal durumlar için hala bir tartışma platformu niteliğindedir.

AURA İstanbul, Güz 2020, Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu, Büşra Al ve Sinan Logie’nin yürütücülüğünde Nolli haritasının mirasına dayanarak, katılımcıları doluluk ve boşluk üzerinde düşünmeye davet etmektedir. Bu ölçekler arası süreç, kamusallık, açık mekan, özel mekan, hizmet ve yaşam alanları arasındaki geçirgenlikleri kentte veya kırsalda tekrar yorumlamaya çağırmaktadır. Bu egzersiz, mekanın politik ekolojisini inceleyerek, çok boyutlu bir düzlemde, güncel hayatın ihtiyaçlarının, rasyonel veya şiirsel bir bütünlük içinde, yeni tasvir ve söylem kanallarını açmayı hedefleyecektir.

Stüdyonun ilk iki haftası, katılımcılar grup şeklinde pozitif ve negatif mekan algıları üzerine yoğunlaşacaktır. Sonrasında, bireysel veya grup olarak, araştırmacılar seçtikleri alanda (veya alanlarda) kuramsal altlıklarına dayanan stüdyo ortamında gelişecek olan tartışmalar üzerinden projelerini üretecektir. Bu stüdyo aynı zamanda üretim sürecinin tasarlanması üzerine de çalışmayı hedeflemektedir.”

Katılımcılar, dönem için belirlenen temadan hareketle, kendi ilgi alanı ve deneyimleri doğrultusunda, İstanbul’a ilişkin proje ve araştırma konusunu netleştirip, stüdyo yürütücülerinin danışmanlığında çalışmalarını geliştirme fırsatı bulacaklar.

Stüdyo Yürütücüleri

Stüdyo yürütücüleri Büşra Al ve Sinan Logie, 2 Ekim Cuma günü saat 18.00-19.00 arasında
@auraistanbul instagram hesabında canlı yayında dönemin teması hakkında sohbet gerçekleştirecek!

Büşra Al

2008’de Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu.

Eğitimine 2008-2010 yılları arasında Bilgi Üniversitesi – Mimari Tasarım Yüksek Lisans Programı’nda devam etti. 2010 yılında bitirdiği yüksek lisans programının ardından çeşitli ofislerde görev aldı.

2014 yılında PLUGOFIS’i kurdu.

Öğrenciliği sırasında S.O.S – Akm, Archprix Türkiye’nin de aralarında bulunduğu öğrenci yarışmalarında çeşitli ödüller aldı.
2014’ten bu yana Gaziemir Aktepe Emrez Kentsel Dönüşüm Alanı Yarışması (Eşdeğer Ödül), Adana Sucuzade Kent Meydanı Mimarı Proje Yarışması (1. Ödül), Antalya Muratpaşa Çok Amaçlı Gösteri Merkezi Yarışması (2. Ödül), Uzundere Cemevi Sosyokültürel Merkezi Yarışması (Mansiyon) ve Erbaa Çamlık Sosyal Merkezi Yarışması’nda (Mansiyon),  ödüller alarak profesyonel yarışma hayatına devam etti.

Çalışmalarına kurucusu olduğu PLUGOFIS’te devam etmektedir.

Sinan Logıe

Sinan Logie, 1998’de Brüksel Özgür Üniversitesi Victor Horta Mimarlık Fakültesi’nden mezun oldu.
İlk mimari deneyimlerini Belçika’nın en ilerici ofisleri arasında olan L’Escaut Architectures’de gerçekleştirdi. 2011 yılında İstanbul’a yerleşen Logie, mimarlık ve sanat çalışmalarına ek olarak 2013 yılından beri Bilgi Üniversitesi’nde 3. Lisans ve Yüksek Lisans stüdyolarında ders vermektedir.

Yoann Morvan ile birlikte yazdığı ve kentin saçaklanmasını tartıṣan ‘İstanbul 2023’ isimli kitabı 2014 Güz döneminde Paris’te B2 Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Kitabın Türkçe versiyonu 2017’de İletişim yayınevi tarafından okurlara sunulmuştur. Ayrıca, 2015’ten itibaren Yaṣar Adanalı ile birlikte, mekansal adalet üzerinde araṣtırmalarını yoğunlaştıran Mekanda Adalet Derneği / Beyond Istanbul kurucuları arasındadır.

2018 yılı Güz Dönemi’nde AURA İstanbul’un Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu’nun yürütücülüğünü üstlenmiştir.

Sinan Logie, OktemAykut galeriyle 2014 yılından bu yana çalışmaktadır.

Başvuru için Gerekli Belgeler

  1. Niyet Mektubu:
    – Katılımcı adayının, programa katılma amacı ve hedeflerini kaleme aldığı metin (En fazla 200 kelime)
    – Program kapsamında “Kentsel-Kırsal Formlar ve Boşluğun Üretimi” teması çerçevesinde geliştirilecek,
    İstanbul ile ilgili araştırma/tasarım projesini kaleme aldığı kapsamlı ve açıklayıcı metin (En fazla 300 kelime)
  2. Güncel Özgeçmiş (CV)
  3. Çalışmaları İçeren Dosya (Portfolyo)
  4. İngilizce Yeterliliği Gösteren Sınav Sonuç Belgesi (Program başvurularında ön koşul değil, tercih nedenidir.)

Sertifika Programı, başvuru süreci ve dokümanlara yönelik detaylı bilgiler Sıkça Sorulan Sorular sayfasında incelenebilir. Dosya teslim formatları ve dosya boyutu şartları başvuru formunda yer almaktadır.

BAŞVURU
Program kapsamında geliştirmek istediğin, İstanbul’a yönelik araştırma / tasarım projene karar ver! Müracaat dönemi içerisinde başvuru için gerekli belgeler ile 10 Ekim Cumartesi, saat 23.59’a kadar online form üzerinden başvurunu gönder.
DEĞERLENDİRME
Başvurun değerlendirmeye alınacak. 17 Ekim Cumartesi günü ön değerlendirme sonucunun olumlu veya olumsuz yanıtını e-posta ile sana bildireceğiz.
MÜLAKAT
Eğer ön değerlendirme sürecini geçtiysen e-posta’nın ardından seni arayarak, 19 Ekim Pazartesi ve 20 Ekim Salı günü AURA İstanbul’da yapacağımız mülakat için randevu gün ve saatini vereceğiz.
SONUÇ
Mülakat sonrasında tekrar değerlendirme yapılacak. Değerlendirme sonucunu, 22 Ekim Perşembe günü e-posta ile sana bildireceğiz!

Sertifika Programı Sürecinde Yer Alan Diğer Etkinlikler

Cumartesi Aurası Konferans Dizisi

Cumartesi Aurası, AURA-İstanbul’un sertifika programı dahilinde, herkese açık olarak düzenlenen, disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.

AURA Suare Mezunlar Buluşmaları

AURA Suare, AURA-İstanbul’un mezunlarını ve tüm dostlarını davet ettiği özel etkinlik serisidir. Tüm dönemlerin sertifika programı katılımcılarını, AURA Dostları ile bir araya getirmeyi hedefleyen etkinlik dizisinde sıcak bir sohbet ortamında söyleşiler gerçekleştirilir.

AURA Focus Konferans Dizisi

AURA Focus, AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, Sertifika Programı dahilinde düzenlenen,genç mimar ve tasarımcıları, yapı ürünleri ve üreticileri ile ortak bir platformda buluşturmayı hedefleyen seminer dizisidir.

AURA Crea: Atölye/Yarışma

AURA Crea atölyelerinde sertifika programı dahilindeki genç mimarlar ve tasarımcılar alışık oldukları ölçek ve tasarlama süreçlerinin sınırlarını aşarak; gruplar halinde tasarımlarını üreterek bir yarışmaya dahil olur. Başarılı bulunan grup yurt dışı seyahat ödülü kazanır!