fbpx
Exlibris AURA
- Kitap Söyleşileri -

Mimarlık, kent ve tasarım alanında yayımlanan kitapların ele alındığı “Exlibris AURA” etkinlik dizisi, AURA İstanbul ve Arketon işbirliğiyle devam ediyor.

Arketon tarafından yayımlanan, Bruno Taut’un “Mimarlık Öğretisi” kitabının ele alındığı panel ile başlayan Exlibris AURA, güz döneminde yeni bir etkinlik formatıyla geri dönüyor. Her etkinlikte, yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, üç kitap ele alınacak. Aykut Köksal ve Yılmaz Değer’le birlikte her ay farklı bir konuşmacının katılacağı etkinliklere, ele alınacak kitaplara ilişkin konuklar da davet edilecek.

Etkinlik dizisi, çevrimiçi platformlarda, herkese açık ve ücretsiz olarak, ayda bir kez düzenlenerek sürecek.

EXLİBRİS AURA #6

Exlibris AURA kitap söyleşilerinin altıncı etkinliği Arketon işbirliğiyle 30 Mart Çarşamba günü gerçekleşti. Bu ayki etkinlikte; yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, mimarlık alanından üç kitap ele alındı.

● Kevin Lynch, Kent İmgesi, İstanbul 2010, İş Bankası Kültür Yayınları

● Le Corbusier, Modulor, Istanbul 2021, Arketon Yayınları

● Ernst Diez, Türk Sanatı: Başlangıcından günümüze kadar, İstanbul 1946, İ.Ü. Edebiyat Fakültesi

Etkinliğe, Aykut Köksal, Yılmaz Değer ve Zühre Sözeri konuşmacı olarak, Olgu Çalışkan ve Genco Berkin konuk olarak katıldı. İlk sırada, Kevin Lynch tarafından yazılan, İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkan, “Kent İmgesi” başlıklı kitap ele alındı. Kitabı, etkinliğin konuğu Olgu Çalışkan yorumladı. İkinci olarak, Le Corbusier’in yazdığı, 2021 yılında Arketon Yayınları’ndan çıkan “Modulor” kitabı ve yayın süreci paylaşıldı. Genco Berkin etkinliğe konuk olarak katıldı ve Modulor’u yorumladı. Son olarak 1946 yılında Ernst Diez’in “Türk Sanatı: Başlangıcından günümüze kadar” adlı kitabı yorumlandı.

Katkıları için Aykut Köksal, Yılmaz Değer, Zühre Sözeri, Olgu Çalışkan ve Genco Berkin’e teşekkür ederiz.

EXLİBRİS AURA #5

Exlibris AURA kitap söyleşilerinin beşinci etkinliği Arketon işbirliğiyle 26 Ocak Çarşamba günü gerçekleşti.

Bu ayki etkinlikte; yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, mimarlık alanından üç kitap ele alındı.

●  Emre Zeytinoğlu, Kentin Labirenti ya da St.Louis’deki İyonik Sütun, İstanbul 2021, Literatür Yayıncılık

● Adolf Loos, Süsleme ve Cürüm, Istanbul 2020, Arketon Yayınları

● Celal Esad Arseven, Şehircilik (Urbanizm), İstanbul 1937, Devlet Basımevi

Etkinliğe, Aykut Köksal ve Yılmaz Değer konuşmacı olarak, Zühre Sözeri konuk olarak katıldı. İlk sırada, Emre Zeytinoğlu tarafından kaleme alınan, Literatür Yayıncılık’tan çıkan, “Kentin Labirenti ya da St. Louis’deki İyonik Sütun” başlıklı kitap ele alındı. Etkinliğe kitabın yazarı Emre Zeytinoğlu konuk oldu. İkinci olarak, Adolf Loos’un yazdığı, Arketon Yayınları’ndan çıkan “Süsleme ve Cürüm” kitabı ve yayın süreci paylaşıldı. Kitabın çevirmeni Erdem Ceylan etkinliğe konuk olarak katılarak Loos’un hayatı ve tasarıma bakış açısı hakkında bilgi verdi. Son olarak 1937 yılında Devlet Basımevi tarafından yayımlanan Celal Esad Arseven’in “Şehircilik (Urbanizm)” kitabı yorumlandı.

Katkıları için Aykut Köksal, Yılmaz Değer, Zühre Sözeri, Emre Zeytinoğlu ve Erdem Ceylan’a teşekkür ederiz.

Exlibris AURA dizisi, çevrimiçi platformlarda, herkese açık ve ücretsiz olarak ayda bir kez düzenlenerek sürecek.

EXLİBRİS AURA #4

Exlibris AURA kitap söyleşilerinin dördüncü etkinliği @arketonkitap işbirliğiyle 22 Aralık Çarşamba günü gerçekleşti.

Bu ayki etkinlikte; yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, mimarlık alanından üç kitap ele alındı.

● Mekan ve Yer , İstanbul 2021, Yeni İnsan Yayınevi

Yazarlar: Atilla Yücel, Aydan Balamir, Aykut Köksal, Ayşe Derin Öncel, Emre Zeytinoğlu, Gülşen Özaydın, Günkut Akın, İlhan Tekeli, Jean François Pérouse, Merve Akı, Önay Sözer
Editörler: Gülşen Özaydın, Merve Akı

● Ricardo Porro, Mimarlıkta İçeriğin Beş Görünümü, İstanbul 2021, Arketon Yayınları

● Sedad Hakkı Eldem, Türk Mimari Eserleri, İstanbul 1974, Yapı Kredi Yayınları

Etkinliğe, Aykut Köksal ve Yılmaz Değer konuşmacı olarak, Pelin Derviş konuk olarak katıldı. İlk sırada, Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkan, “Mekan ve Yer” başlıklı kitap ele alındı. Etkinliğe kitabın editörlerinden Gülşen Özaydın konuk oldu. İkinci olarak, Ricordo Porro’nun kaleme aldığı Arketon Yayınları’ndan çıkan “Mimarlıkta İçeriğin Beş Görünümü” kitabı ve yayın süreci paylaşıldı. Kitabın çevirmeni Orhun Alkan etkinliğe konuk olarak katılarak Porro’nun hayatı ve projeleri hakkında bilgi verdi. Son olarak 1974 yılında Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Sedad Hakkı Eldem’in “Türk Mimari Eserleri” kitabı yorumlandı.

Katkıları için Aykut Köksal, Yılmaz Değer, Pelin Derviş, Gülşen Özaydın ve Orhun Alkan’a teşekkür ederiz. Etkinlik kaydına YouTube kanalımızdan erişebilirsiniz. Exlibris AURA dizisi, çevrimiçi platformlarda, herkese açık ve ücretsiz olarak ayda bir kez düzenlenerek sürecek.

EXLİBRİS AURA #3

Exlibris AURA kitap söyleşilerinin üçüncü etkinliği Arketon işbirliğiyle 24 Kasım Çarşamba günü gerçekleşti.

Bu ayki etkinlikte; yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, mimarlık alanından üç kitap ele alındı.

● İstanbul95 Okumaları: Şehirde Oyun, İstanbul 2019, Superpool
Yazarlar: Aldo van Eyck, Darell Hammond, Denis Wood, Elger Blitz, Helle Nebelong, Jane Addams, Jane Jacobs, Lady Allen of Hurtwood, Mine Göğüş Tan, Morgan Leichter-Saxby & Suzanna Law, Simon Nicholson, Susan G. Solomon
● Cengiz Can, İstanbul’un Yabancı ve Levanten Mimarları, İstanbul 2020, Arketon Yayınları
● Cengiz Bektaş, Mimarlıkta Eleştiri, Ankara 1967, Dost Yayınları

İlk olarak, Superpool tarafından yayımlanan, konuyla alakalı dünyaca tanınmış uzmanların görüşlerinin bir derlemesinden oluşan, “İstanbul95 Okumaları: Şehirde Oyun” adlı kitap ele alındı. Etkinliğe kitabın editörlerinden Pelin Derviş kitabın sürecini paylaştığı sunumuyla konuk oldu. İkinci olarak, Cengiz Can’ın, bir tez çalışması olarak başlayan ve Arketon Yayınları’ndan çıkan “İstanbul’un Yabancı ve Levanten Mimarları” kitabı ve yayın süreci paylaşıldı. Son olarak 1967 yılında Dost Yayınevi’nden yayımlanan Cengiz Bektaş’ın “Mimarlıkta Eleştiri” kitabı yorumlandı.

Katkıları için İpek Akpınar, Aykut Köksal, Yılmaz Değer, Pelin Derviş ve Cengiz Can’a teşekkür ederiz. Etkinlik kaydına YouTube kanalımızdan erişebilirsiniz.

Exlibris AURA dizisi, çevrimiçi platformlarda, herkese açık ve ücretsiz olarak ayda bir kez düzenlenerek sürecek. 22 Aralık’ta gerçekleşecek dördüncü etkinliğin detayları çok yakında sosyal medya hesaplarımızda ilan edilecek.

EXLİBRİS AURA #2

Exlibris AURA, Arketon işbirliğiyle, Aykut Köksal, İpek Akpınar ve Yılmaz Değer’in katılımıyla, 27 Ekim Çarşamba günü gerçekleşti.

Güz döneminin ilk etkinliğinde; yeni bir yayın, Arketon Yayınları’ndan ve sahaftan birer kitap olmak üzere, mimarlık alanında duayen üç isim tarafından yazılmış üç kitap ele alındı.

● Doğan Tekeli , Çebiş Evi’nden Hisartepe’ye, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 2019.
● Atilla Yücel, Duran Her Şey Hareket Ediyor – İstanbul Yazıları, Arketon Yayınları, İstanbul 2019.
● Doğan Kuban, 100 Soruda Türkiye Sanatı Tarihi, Gerçek Yayınevi, İstanbul 1970.

İlk olarak, Doğan Tekeli’nin Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan “Çebiş Evi’nden Hisartepe’ye” adlı kitabı ele alındı. Etkinliğe Doğan Tekeli, Pelin Derviş’in gerçekleştirdiği söyleşi ile konuk oldu. Ardından Atilla Yücel’in İstanbul yazılarının derlendiği, Arketon Yayınları’ndan çıkan, “Duran Her Şey Hareket Ediyor” kitabı ve yayın süreci paylaşıldı. Son olarak 1970 yılında Gerçek Yayınevi’nden yayınlanan “100 Soruda Türkiye Sanatı Tarihi” kitabı yorumlandı.

EXLİBRİS AURA #1

Exlibris AURA serisinin birinci etkinliğinde, ilk basımı 1938 tarihini taşıyan ve Nisan 2021’de Arketon Yayınları tarafından yeni çevirisi ve yenilenmiş/güncellenmiş görselleriyle yayımlanan, Bruno Taut’un “Mimarlık Öğretisi” adlı kitabına yer verildi. Aykut Köksal, Zafer Akay ve Pelin Derviş’in konuşmacı olarak katıldığı panel, Nezih R. Aysel’in moderatörlüğünde gerçekleşti.

Kitap hakkında:

Hüseyin Tüzün’ün, Taut’un Almanca metninden Türkçeye aktardığı “Mimarlık Öğretisi”nin metin editörlüğünü Zeynep Kuban ve Pınar Gökbayrak gerçekleştirdi.

Yeni basımın görsel editörlüğünü de üstlenen Aykut Köksal: “Bruno Taut’un ‘Architekturlehre’ başlıklı kitabının Almanca basımı özenli yayınlarla okura ulaşırken, artık kolayca ulaşılamayan Türkçe basımın da titizlikle yeniden ele alınması gerekiyordu… Kitap bu son biçimiyle, hiç kuşkusuz Taut okurlarına yeni ve taze sözler söylemeyi sürdürecektir.”

Detaylı bilgi için Arketon Yayınları’nı ziyaret edebilirsiniz.