fbpx

AURA-İstanbul Sertifika Programı ile Mesleki ve Akademik Hayatınıza Bir Adım Önde Başlayın

Program

AURA İstanbul Sertifika Programı, tasarım ve yaratım sürecini hem teorik, hem de pratik düzeyde ele almak, disiplinler arası bakış açısı geliştirmek ve kendi özel ilgi alanları üzerinde çalışma olanağı bulmak isteyen mimarlık, şehir planlaması, iç mimarlık, peyzaj mimarlığı, sosyoloji ve plastik sanatlar bölümleri başta olmak üzere, lisans derecesine sahip olan tüm genç meslek insanlarına açıktır. Başvurular arasından seçilecek kişiler, ücretsiz olarak bu programa katılmaya hak kazanacaktır.

AURA İstanbul 2023 yılı Güz Dönemi Sertifika Programı, 25 Eylül 2023 tarihinde başlayacak ve 16 hafta boyunca devam edecektir. Güz Dönemi boyunca; stüdyo görüşmeleri, tüm seminer, konferans ve etkinlikler fiziksel mekanda, AURA İstanbul’un Beşiktaş’taki ofisinde gerçekleşecektir. Katılımcıların program kapsamında düzenlenen fiziksel etkinliklerin dinamik yapısına uyum sağlamaları ve dönem boyunca tam zamanlı olarak programda yer almaları beklenmektedir.

Programın omurgasını “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” oluşturur. 2023 yılı Güz Dönemi’nde üretilecek projeler, SO? Mimarlık ve Fikriyat‘ın kurucuları Sevince Bayrak ve Oral Göktaş yürütücülüğünde “Tamir Dükkanı” teması etrafında şekillenecektir. Başvuruda bulunan adaylardan, bireysel proje önerileri ile tema arasında kurdukları ilişkiyi niyet mektubunda detaylandırmaları beklenmektedir.

Sertifika Programı ve başvuru süreci hakkında merak edilenler Sıkça Sorulan Sorular sayfasında!

Son Başvuru Tarihi: 10 Eylül Pazar, saat 23.59

Program Detayları

Sertifika Programı
Sertifika Programı, ilgi alanları ve deneyimleri farklı olan katılımcıların kişisel beklentilerine cevap verecek şekilde geniş kapsamlı olarak oluşturulmuştur.
Program Modülleri
Program oluşturulurken çalışma sürecinde tarihsel ve kuramsal konular ile tasarım eylemi ve pratik arasındaki ilişkinin; mimarlık, planlama ve peyzaj mimarlığı disiplinleri ile özellikle sosyal bilimler arasındaki ilişkinin geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Tasarım Stüdyosu
Programın omurgasını “Araştırma Tabanlı Tasarım Stüdyosu” oluşturur. 2023 yılı Güz Dönemi’nde üretilecek projeler, Sevince Bayrak ve Oral Göktaş danışmanlığında şekillenecektir.

TAMİR DÜKKANI

“İnşa etme çılgınlığına kapılmadan onarımda rol alan bir mimar nesline ihtiyacımız var.”
Marina Tabassum

Tamir, mimar ve ömür sözcükleri, canlandırmak anlamını taşıyan aynı kökten gelir. Binalar da tıpkı makineler gibi canlı kalabilmek için düzenli olarak bakıma ve tamire ihtiyaç duyar. Tamir etmek, yüzeysel bir çekidüzen yerine mühendislik, tasarım ve zanaatı içeren topyekûn bir bakımı ve canlandırmayı gerektirir.

Bir yanda ekonomik, ekolojik ve sosyal krizler, diğer yanda gelişen malzeme ve inşaat teknolojileri, ortaya çıkan yeni ihtiyaçlara verilecek yanıtları çeşitlendiriyor.

– Mimarlık, kendi uygulama alanında yaşadığı sıkışmadan, bu çeşitlilik sayesinde çıkabilir mi?

– Yeni ihtiyaçlar ve olasılıklar, mimarlık üretiminin de çoğalıp çeşitlenmesine yol açacak mı?

AURA’da bu dönem Tamir Dükkânı başlıklı stüdyoda bu soruları tartışacağız.

Stüdyo Yürütücüleri

SO? Mimarlık ve Fikriyat

Sevince Bayrak

Oral Göktaş

Sevince Bayrak ve Oral Göktaş, 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra 2007 yılında SO?’yu kurdular.

2013 yılında MoMA/PS1 tarafından düzenlenen Genç Mimarlar Programı’nı kazandılar ve İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde “Göğe Bakma Durağı” adlı yerleştirmeyi hayata geçirdiler. 2015 yılında Royal Academy of Arts’ın davet ettiği yarışmayı kazandılar ve “Beklenmedik Tepe” projesi Londra’da inşaa edildi. Hemen ardından “Kayıp Bariyer” adlı işleri Roma’daki MAXXI’de sergilendi.

4. İstanbul Tasarım Bienali için geliştirdikleri “Yüzer Ev” projesi MAXXI ve Designmuseum Denmark’da sergilendi. Hem “Kayıp Bariyer” hem de “Yüzer Ev” eserleri, kalıcı koleksiyonları için MAXXI tarafından satın alındı. Çalışmaları uluslararası düzeyde yayımlandı, birçok ödül kazandı ve Mies ve Aga Khan Ödülleri’ne aday gösterildi. 2019 yılında Architectural Review Emerging Architecture Award’un finalistleri arasına girdiler.

2023 yılında İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın açık çağrısını kazanarak, Venedik Bienali’ndeki Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünü üstlendiler.

Başvuru için Gerekli Belgeler

  1. Niyet Mektubu:
    – Katılımcı adayının programa katılma amacı ve hedeflerini kaleme aldığı metin (En fazla 200 kelime)
    – Katılımcı adayının bireysel ilgi alanları doğrultusunda program kapsamında geliştirmeyi planladığı, İstanbul ile ilgili araştırma/tasarım projesini ve stüdyonun ana teması ile ilişkisini kaleme aldığı açıklayıcı metin (En fazla 300 kelime)
  2. Güncel Özgeçmiş (CV)
  3. Çalışmaları İçeren Dosya (Portfolyo)
  4. İngilizce Yeterliliği Gösteren Sınav Sonuç Belgesi (Program başvurularında ön koşul değil, tercih nedenidir.)

Sertifika Programı, başvuru süreci ve dokümanlara yönelik detaylı bilgiler Sıkça Sorulan Sorular sayfasında incelenebilir.
Dosya teslim formatları ve dosya boyutu şartları başvuru formunda yer almaktadır.

Başvuru Takvimi

BAŞVURU
Program kapsamında geliştirmek istediğiniz, İstanbul’a yönelik araştırma / tasarım projenize karar verdikten sonra, başvuru için gerekli belgeler ile 10 Eylül Pazar, saat 23.59’a kadar online form üzerinden başvurunuzu gönderin.
DEĞERLENDİRME
Başvurunuz değerlendirmeye alınacak. 15 Eylül Cuma günü ön değerlendirme sonucunuzun olumlu veya olumsuz yanıtını e-posta ile size bildireceğiz.
MÜLAKAT
Eğer ön değerlendirme sürecini geçtiyseniz, e-posta’nın ardından sizi arayarak, 16 Eylül Cumartesi günü AURA İstanbul’un Beşiktaş’taki ofisinde gerçekleştireceğimiz mülakat için randevu saatinizi vereceğiz.
SONUÇ
Mülakat sonrasında tekrar değerlendirme yapılacak. Değerlendirme sonucunuzu, 18 Eylül Pazartesi e-posta ile size bildireceğiz!

Aura Alumnı Projeleri

Sertifika Programı Sürecinde Yer Alan Diğer Etkinlikler

Cumartesi Aurası Konferans Dizisi

Cumartesi Aurası, AURA-İstanbul’un sertifika programı dahilinde, herkese açık olarak düzenlenen, disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, teknoloji, felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.

AURA Forum Tasarımcı Buluşmaları

AURA Forum, tasarımcılara açık çağrıda bulunuyor. Tasarımın alanında eğitim alan üniversite öğrencileri, genç profesyoneller ve deneyimli tasarımcıların üretimleri üzerinden tasarım disiplinleri arasındaki diyalogu güçlendirmeyi hedefliyor.

AURA Focus Konferans ve Söyleşi Serileri

AURA Focus, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi, Sertifika Programı dahilinde düzenlenen, genç mimar ve tasarımcıları, yapı ürünleri ve üreticileri ile ortak bir platformda buluşturmayı hedefleyen seminer dizisidir.

AURA Crea: Atölye ve Yarışmalar

AURA Crea atölyelerinde sertifika programı dahilindeki genç mimarlar ve tasarımcılar alışık oldukları ölçek ve tasarlama süreçlerinin sınırlarını aşarak; gruplar halinde tasarımlarını üreterek bir yarışmaya dahil olur. Başarılı bulunan grup yurt dışı seyahat ödülü kazanır!