fbpx
AURA Forum
- Tasarımcılara Açık Çağrı -

Tasarımcılar Buluşuyor…

AURA İstanbul farklı disiplinlerden tasarımcıların özgün projelerini paylaşabilecekleri yeni bir platform olan AURA Forum için açık çağrıda bulunuyor.

Program, tasarımın herhangi bir alanında eğitim alan üniversite öğrencileri, genç profesyoneller ve deneyimli tasarımcıların üretimleri üzerinden tasarım disiplinleri arasındaki diyalogu güçlendirmeyi hedefliyor. Bilgi, deneyim, fikir, hikaye, süreç, yöntem ve kaynakların paylaşılarak, daha geniş bir alana yayılması ile ortak bir zeminde üretimleri tartışma fırsatı sunuyor.

Etkinlik serisi, mimari tasarım, iç mimari tasarım, kentsel tasarım, peyzaj tasarımı, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarımı, moda tasarımı, süreç tasarımı, yöntem tasarımı vb. tasarım ile ilişkili her alandan başvurulara açık.

Her AURA Forum etkinliğinde başvurular sonucunda davet edilecek tasarımcılar 15 dakikalık canlı sunumlar halinde tasarımlarını paylaşma imkanı bulacak. Sunumların ardından düzenlenecek soru-cevap bölümünde ise konukların yanı sıra, izleyenler ile de diyalog kurulması sağlanacak.

KATILIM REHBERİ

Başvuru için İstenenler:

1-      Tasarımın / Projenin İsmi

2-      Sunum – tasarıma dair bilgileri içeren sunum dosyası

3-      Açıklayıcı Metin – tasarımın hikayesinin, metaforunun ve/veya bağlamının anlatıldığı kısa bir açıklama yazısı (500 kelimeyi aşmamalı.)

4-      Diğer materyaller (tercihe bağlı) tasarımın anlatımını desteklemek adına ek görsel, çizim, haritalama ve referanslar; tasarımın oluşum ve üretim aşamalarını anlatabileceğiniz, isteğe bağlı olarak tasarımınızı tarifleyip, sunabileceğiniz bir video (60 saniyeyi aşmamalı.)

5-      CV / Portfolyo / Web Sitesi –  önceki çalışmalarınız hakkında bilgi veren cv, portfolyo, blog veya web sitesi adresi

Etkinlik takvimi:

 • 10 Nisan 2021, Cumartesi 15.00-17.00
 • 8 Mayıs 2021, Cumartesi 15.00-17.00
 • 5 Haziran 2021, Cumartesi 15.00-17.00
 • 3 Temmuz 2021, Cumartesi 15.00-17.00

SORU - CEVAP

Sevgili AURA Forum katılımcıları,

Aşağıda forumda katılımcı olmak üzere başvuru süreci ve teslim koşullarına dair bazı detaylar bulacaksınız. 


Program Hakkında

Nasıl bir program?

 • Forumlar iki haftada bir cumartesi günü saat 15.00’te AURA İstanbul’un YouTube kanalı üzerinden canlı olarak gerçekleşecek.
 • Başvurular sonucunda davet edilen 5 konuşmacının 15 dakikalık sunumlarının ardından, 30 dakika izleyenler ile soru-cevap bölümüne ayrılacak.

Kimler katılabilir?

 • Özgün tasarımını anlatmak üzere lisans, yüksek lisans veya doktora öğrencileri, genç tasarımcılar, yarışmacı ekipler ve profesyoneller başvuruda bulunabilir. Foruma başvurmak ve katılımcı olmak ise ücretsiz.

Hangi disiplinler başvuruda bulunabilir?

 • Mimari Tasarım
  İç Mimari Tasarım
  Kentsel Tasarım
  Peyzaj Tasarımı
  Endüstri Ürünleri Tasarımı
  Grafik Tasarımı
  Moda Tasarımı
  Süreç Tasarımı
  Yöntem Tasarımı vb. tasarım ile ilişkili her alana açıktır.

Bireysel veya ekip olarak katılabilir miyim?

 • Foruma bireysel veya en fazla 2 kişiden oluşan ekipler halinde katılabilirsiniz.

Birden fazla tasarım ile başvuruda bulunabilir miyim?

 • Her bir tasarımınız için ayrı bir başvuru formu doldurarak, birden fazla teslim yapabilirsiniz.
 • Eğer birbiri ile bağlantılı bir seri tasarım sunacaksanız, sunum süresinin 15 dakika olacağını da göz önünde bulundurarak, tek bir başvuru formu da doldurabilirsiniz.

Foruma Başvuru ve Katılım 

Nasıl başvurabilirim?

 • Online başvuru formunu doldurarak ve sunum materyallerinizi bu forma ekleyerek katılabilirsiniz.

Başvuruda bulunmak için son tarih nedir?

 • AURA Forum etkinlikleri için katılımcı başvuruları dönem boyunca etkinlik tarihlerine paralel olarak devam edecek. Bahar Dönemi için başvurular 20 Haziran 2021’e kadar sürecek.
 • Projeler, başvuru tarihi sırasına göre, her etkinlikten iki hafta öncesinde değerlendirilecek.

Başvuruları kim değerlendirecek?

 • Başvurular Bahar Döneminde AURA İstanbul tarafından değerlendirilecek.

Değerlendirme tek aşamalı mı? Başvuru sürecinden sonra davet edilecek katılımcılar ile ne zaman iletişime geçilecek?

 • İki aşamalı bir değerlendirme yapılacak.  Her etkinlikten iki hafta öncesinde başvurular değerlendirilerek davetli katılımcılar belirlenecek ve başvuranlara bilgi verilecek.
 • Tasarımınıza olumlu bir geri dönüş olduğunda, davetli katılımcılar arasına alındığınız bildirilecek. Etkinlik tarihleri ve konukların proje içerikleri göz önünde bulundurularak size öneri bir tarih bildirilecek.
 • Eğer başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa, yine size e-posta üzerinden bilgi verilecek.

Sunum Materyallerinin Teslimi

Teslim için özel bir format/şablon var mı?

 • Tasarımınıza dair sunumun teslimi için pdf format tercih edilecektir. Bu sunum dosyası içerisinde tasarımınızın fotoğrafları, görselleri, çizimler veya tüm materyallerin bir araya toplanmış hali olabilir.
 • Sunum için powerpoint format kullanmanız durumunda, sunum içeriğinde yer alan görsel, video, linkleri ayrıca bir klasör halinde diğer materyaller bölümüne yüklemeniz gerekecektir. Tüm görselleriniz (.pdf) veya (.jpg) uzantılı olmalı.
 • Teslim edeceğiniz materyalleri ayrı görseller/fotoğraflar olarak vermek istemeniz halinde tüm görsellerinizi bir dokümanda (bir PDF dosyasında) ardarda eklemeniz gerekiyor.
 • Sunum dokümanı 100 MB boyutunu aşmamalı.
 • Video teslim ediyorsanız, 60 saniyeyi aşmayan, (.mp4) uzantılı olmalı. Video 50 MB boyutunu aşmamalı.
 • Açıklayıcı metin ise 500 kelimeyi aşmayan, (.doc), (.docx) uzantılı olmalı. Kendinizi daha iyi ifade edeceğinize inanıyorsanız teslim dili İngilizce de olabilir.
 • Teslim edeceğiniz dosyaların isimlendirmesi şu şekilde olmalı: isimsoyisim_sunum.pdf,  isimsoyisim_metin.docx, isimsoyisim_ek1, isimsoyisim_ek2 vb.

Teslim edilen içeriklerin sorumluluğu ve yayın hakkına dair bilgilendirme:

 • AURA İstanbul tarafından düzenlenen AURA Forum’a katılarak, AURA İstanbul’un tasarımınıza dair içeriği çeşitli kanallarda paylaşması ve yayınlamasını kabul etmiş sayılıyorsunuz.
 • Ürettiğiniz içeriğin paylaşılmasını istemediğiniz takdirde, bunu bize ayrıca yazılı olarak beyan etmeniz gerekiyor.
 • Teslim edilen tüm üretimlerin özgünlüğü ve gerçekliği yarışmacıların kendi sorumluluğundadır.
 • AURA İstanbul, özgün olmadığı tespit edilen fikir ve üretimleri programdan diskalifiye etme hakkına sahiptir.

Forum sürecinde sosyal medyada paylaşım yapabilir miyim?

 • Dilerseniz, etkinlik öncesinde, #auraistanbul #auraforum #tasarımcılarbuluşuyor hashtaglerini kullanarak ve AURA İstanbul’un sosyal medya hesaplarını etiketleyerek (Instagram: @auraistanbul, Twitter: @aura_istanbul, Facebook: @auraistanbulakademi) süreç aşamasında paylaşımlar yapabilirsiniz.

#auraistanbul #auraforum #tasarımcılarbuluşuyor

VİDEO ARŞİVİ

AURA Forum #1: Tasarımcılar Buluşuyor…

Naz Kayalar (Grafik Tasarımcı), Özlem Delikanlı (Mimar / AURA Alumni Güz’18), Emre Kuzlu (Mimar / I-AM Istanbul), Ümit Altun (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı / DesignUM), Hüseyin Yanar (Mimar / Orpheus North Architects)

AURA Forum #2: Tasarımcılar Buluşuyor…

Alp Şerif Besen (Mimar / Falan Fanzin), Sebahat Karcı (Multidisipliner Tasarımcı), Eylem Pala (Nest.ist), Tuna Han Koç (Mimar / Rasa Stüdyo), Cem Sorguç (Mimar / CM Mimarlık)

AURA Forum #3: Tasarımcılar Buluşuyor…

Ayşe Altıner (Endüstri Ürünleri Tasarımcısı), Alt Üst, Güçlü Polat (Cam Sanatçısı), İsmail Kocataş (Mimar), Han Tümertekin (Mimar)

AURA Forum #4: Tasarımcılar Buluşuyor…

Ayşenur Tuğçe Öztürk (Mimar / AURA Alumni Bahar’19), Mine Kavasoğulları (Mimar / Mimarın Tersi),  Feyyaz Yaman (Ressam / Karşı Sanat), Ezgi Bakçay (Sanat Kuramcısı), Celal Abdi Güzer (Mimar)

AURA Forum #5: Tasarımcılar Buluşuyor…

Delal Başeğmez (Mimar / AURA Alumni Yaz Akademisi), Başak İncekara (Şehir Plancısı), Ahmet Görsev (Aydınlatma Tasarımcısı), Atilla Kuzu (İç Mimar / ZOOM TPU)

AURA Forum #6: Tasarımcılar Buluşuyor…

Gülistan Kenanoğlu (Mimar), Billur Turan (Yapım Tasarımcısı), Muğlak Standartlar Enstitüsü [Cansu Cürgen & Avşar Gürpınar & Selçuk Artut], Ömer Selçuk Baz (Mimar / Yalın Mimarlık )

AURA Forum #7: Tasarımcılar Buluşuyor…

Nusret Uşun (Mimar), Zeynep Burcu Kâya (Mimar, Oyun Tasarımcısı) & Ahmetcan Alpan (Şehir Plancısı, Akademisyen), Hasan Burak Akyıldız (İç Mimar)

AURA Forum #8: Tasarımcılar Buluşuyor…

Büşra Al (Mimar / Plug Ofis), Bilge Nur Saltık (Tasarımcı, Form&Seek Studio), Berk Kır (Sanatçı, Sanat Tarihçisi)

AURA Forum #9: Tasarımcılar Buluşuyor…

Selcen Fidan (Mimar), Bengisu Boz (Beslenme Uzmanı) & Öznur Çakan (Mimar), Ela Cindoruk (Tasarımcı)