fbpx
AURA Alumni: Berkay Can

Berkay Can

Mimar
İstanbul Bilgi Üniversitesi

Güz 2022
Danışman: Ersen Gürsel – Ayşegül Kuruç

Hipodromdan Divanyolu’na Kentsel Okumalar

Hipodrom. Belki de İstanbul’un en ikonik kent ögelerinden birisi. Bu araştırma süresince kentin hem tarihsel hem de kültürel önem taşıyan akslarından birinin kentin çok değerli alanlarından biriyle kurduğu ilişki göz önünde bulundurulmuş ve kendine yakışır bir şekilde bir bitiş veya başlangıç noktası oluşturmaya çalışılmıştır.

Günümüzde Sultanahmet Meydanı’nın bir parçası olarak çalışsa dahi aslında kendi içerisinde birçok potansiyel ve dinamiğe sahip bir yer. Hipodrom ‘un bir parçası olduğu Sultanahmet Meydanı’na bakılacak olursa ise aynı Hipodrom örneğinde olduğu gibi birden fazla bölge veya alan tarafından oluşturulmuş bir meydan olduğu görülecektir.

Sultanahmet Meydanı’nın Hipodrom’dan sonra en belirleyici alanlarından biri ise meydanın Divanyolu ile kurduğu ilişkisinin fiziksel hale büründüğü yer olan Antiohos Saray bölgesidir, (günümüzde Mehmet Akif Ersoy parkı) bu bölge Sultanahmet Meydanı’nın Divanyolu ve dolayısıyla da İstanbul’un tarihinde yer etmiş olan Çemberlitaş ve Beyazıt meydanlarına bir bağlantı noktası oluşturmaktadır.

Bu çalışmada Hipodrom ’un sonundaki nokta olan Sfendon olarak bilinen kıymetli alanı, dünyada belki de türünün tek örneği olan bir yapının Sultanahmet Meydanı, Divanyolu ve hatta bütün İstanbul’la potansiyel olarak kurabileceği ilişkiyi ele alınmıştır.