fbpx
AURA Alumni: Melih Gürcan Kutsal

Melih Gürcan Kutsal

Mimar
Yaşar Üniversitesi

Güz 2021
Danışman: Carlos Zarco Sanz – Zuhal Kol

Oyun Üzerinden İki Dünya: İnteraktif Oyun ile Birlikte Toplumu ve Kent’i Tanımak

Oyunlar genellikle küçümsenir çünkü gerçek dünyayla karşı karşıya gelince vakit kaybı ve çocuksu ögeler olarak görülür. Lakin oyunlar bundan daha fazlasıdır. Oyunların, özellikle ilkel oyunların, bağlam ile büyük bir ilişkisi vardır. Dijital oyunlar bu bağlamdan kopmaktadır ve bu kopmanın sonucunda ise belirli sorunlarla karşılaşılmaktadır. Bu sorunlar, aplikasyon oyunlarıyla çözmeye çalışılır. 

Hem kent ile hem de dijital ile bağlantılı; melez bir ilişkili oyun tasarımı, bir bağlam olamaz mı? Hem kentte kaybettiğimiz, unuttuğumuz belleği geri hatırlatacak, hem de kendi belleğimizi, anılarımızı, hatta sadece düşüncelerimizi kaydedeceğimiz bir oyun. 

Proje kapsamında; Aristoteles’in boş zaman kavramı ve D&D oyun prensiplerini alarak, yürüme odaklı ve hikaye anlatma temelli bir oyun tasarımı yapılmıştır. Bu oyun kapsamında oyuncular, kente farklı oyuncuların perspektiflerinden bakarak, kenti tecrübe edecekler veya oyunda oyuncuya verilen görevlerle unuttuğumuz kenti hatırlamamıza yardımcı olacak hikayeler dinleyeceklerdir.