fbpx
AURA Alumni: Ayça Atay

Ayça Atay

Mimar
TED Üniversitesi

Bahar 2022
Danışman: Arman Akdoğan – Ömer Devrim Aksoyak

Kentsel Distopyalar için Oyun Mekanları: Kanal İstanbul

“Video-oyun mekanizmaları kent problemlerini çözmek ve kent simülasyonları yaratmak için kullanılan yeni araçlar olabilir mi?” sorgulaması ile başlayan bu proje için Kanal İstanbul projesi üzerine gelecek tahayyülleri tasarlanır. İstanbul’un tarihi mirasını, ekolojisini ve kentsel makroformu etkileyecek olan bu mega projenin yol açacağı düşünülen sorunlara farklı bir bakış açısıyla bakmayı hedefler.

Yöntem olarak oyun-mekanizmalarının kullanıldığı bu senaryo kurgusu her biri alternatif kent senaryolarına değinen bölümler ve onları temsil eden dijital personalardan oluşur.

Görsel temsil metodu olarak bu distopya bölümleri video-oyun tanıtımıyla desteklenir. Böylece mimarlık disiplini ve oyun teknojileri arasında gittikçe güçlenen somut bağın potansiyelleri keşfedilir. Oyun, günümüzde İstanbulda yaşayan aktörlerden olan Arnavutköy yerlisi çiftçi, Avrupa Gelengisi ve Karabatak Kuşu’nun zaman yolculuğu ile 2050 yılına gitmeleriyle başlar. İçinde bulundukları durumu anlamlandırmaya çalışan karakterler, yavaş yavaş etrafı gözlemler ve farklılıklar yüzlerine çarpar. Bu yeni şehirde, bir yandan hayatta kalmaya çalışırken bir yandan da oyun içindeki bilge karakterlerin yardımıyla dünyalarına yıllar içinde ne olduğunun sırrını çözmeye çalışırlar. Biz oyuncuların ise buradaki amacı, karakterlerin hayatta kalmasını sağlamak için onlara rehber olacak bir takım araç gereçler göndermek ve sağ salim evlerine ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Proje videosunu izlemek için: