fbpx
AURA Alumni: Esra Demirci

Esra Demirci

Mimar
Trakya Üniversitesi

Bahar 2020
Danışman: Cem İlhan – Devrim Çimen

Metropolde Kırsal-Kentsel Arakesit: Sürdürülebilirlik Monografisi

Bu çalışma; kent-kır yerleşimlerinin değişkenliği üzerinden kırsal ve kentsel ilişkilerle üretim pratiklerini anlama ve sorgulama anlayışı ile başlamıştır. 6360 sayılı Büyükşehir yasası ile birlikte kırsal ve kentsel alan ayrımının bulanıklaşması, kırsalın sınırının ve tanımının da belirsizleşmesi ile şehrin içinde kırsalın yitip gitmesi gözlemlenmiştir.

Yakın gelecekte kır ve kırsal üretim kentin beraberinde nasıl yer bulacak, kentler de yoğunlaşan nüfus besinini nasıl sağlayacak, şimdiden geleceğe kent ile birlikte kırsalın hikayesi ne olacak gibi temel sorular kapsamında araştırmanın güzergahı şekillendi. Mimari perspektifte topraktan kopuş ve toprağa dönüş eşiklerini kır-kent ekseninde deşifre edilmesi ve ara kesit kavramı üzerinden okunabilmesi ön görülmüştür. Kır-kent yerleşimleri üzerinden bölgesel analiz ile okumaya çalışarak metropol sınırları içinde üretim-tüketim döngüsü incelenmiştir.
Tarihsel süreç içinde değişen kır-kent dengesi okunarak şimdinin gözlem haritası oluşturulmuştur.

Anahtar Kelimeler: kır – kent, sürdürülebilirlik, kırsal yaşam, kentleşme, arakesit, toprak, üretim-tüketim, dönüşüm, metropol , aşırılaşmanın sorgulanması , doz aşımı

  • Projeyi incelemek için tıklayın.