fbpx
AURA Alumni: İrem Azak

İrem Azak

Mimar
MEF Üniversitesi

Güz 2022
Danışman: Ersen Gürsel – Ayşegül Kuruç

Eşik: Üst Düzey Aktiflik, Beyoğlu’ndan Kadıköy’e Tiyatronun Eşik Noktaları ve Barış Manço Tiyatro Merkezi Önerisi

Eşik, sınırın değişim noktadındaki gelişimin potansiyellerini barındıran, farklılıkların birlikte varolabilceği ve yeni bir sürece adım atmadaki en güçlü noktadır. Eşik bir pasiflik hali değil, bir süreçteki üst düzey aktifliktir.

İnsanlık, coğrafya, mimarlık, sanat tarihine baktığımız zaman alışageldiğimiz ya da kabul ettiğimiz noktaya kadar değişen süreci bütünüyle ele almamız zor ya da güç kaybettirici bir etkiye sebep olur. Bu yüzden bu değişimdeki değişim ve dönüşümün en aktif halini yani eşik noktalarını kavramak hem geçmişten gelenin çarpıcı noktalarını anlamak hem de geleceğe yönelik bir fikir oluşturmakta güçlü ve esenlikli bir yol izlememizi sağlar.

Bu çalışmada Türk Tiyatrosu’nun eşik noktalarına yol açan kelebek etkileri incelenmiştir. Çalışmada ana hatlarıyla 3 eşikten bahsetmek mümkündür:

  • Beyoğlu’ndaki tiyatro kültürünün mekansal ve sosyal değişimindeki eşik nokları ve Kadıköy’e göçü
  • Kadıköy’ün tiyatroda aktiflik süreci ve öngörülen bir eşik yaratabilmek
  • Esenlik başlığı ile Caferağa Spor Merkezini Caferağa Sanat Merkezi’ne dönüşürmede müdahaleler

 

Sonuç olarak bu çalışmada; Türk Tiyatrosu’nun İstanbul’daki 100 yılı aşkın değişim noktalarındaki düğümlerin değişim potansiyelleri tartışılmıştır. Kadıköy’deki spor merkezini ve absorbe ettiği kültür merkezinin mekansal müdahelelerle yeni bir odak noktası oluşturabilecek bir Tiyatro Merkezi’ne dönüştürülmesi önerisi geliştirilmiştir.