fbpx
AURA Alumni: Rizki Kurniawan

Rizki Kurniawan

Mimar
Kocaeli Üniversitesi

Güz 2020
Danışman: Büşra Al – Sinan Logie

Baratan Permai – Değişime Uğramış Kırsal Alanın İyileştirilmesi

Endonezya (Endonezce: Indonesia) ya da resmî adıyla Endonezya Cumhuriyeti (Endonezce: Republik Indonesia), Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan bir ülkedir. Tropikal iklime ve yüksek yağış miktarına sahip bu ülkenin halkı genellikle tarımla uğraşır. Çalışma alanı, Endonezya’nın Doğu Java Adasında, Jember Şehrinde ‘Baratan Permai’ adlı küçük bir mahalledir. Bu mahalle, pirinç tarlası bölgesinde bulunmasından dolayı kırsal bir kimliğe sahiptir.

Çalışmanın amacı, hem fiziksel hem de sosyo-kültürel anlamda yavaş yavaş değişime uğramış bu mahallenin mekansal boşluklarını incelemektir. Birinci ve ikinci jenerasyonda yaşayan mahalle sakinlerinin mekansal belleğinden faydalanarak değişimleri ortaya çıkarmaktır. İnceleme sonrasında Finli mimar Profesör Marco Casagrande tarafından geliştirilmiş olan kentsel (kırsal) akupunktur kavramı üzerinden mekansal ve sosyolojik müdahale yöntemleri geliştirilmiştir.

Anahtar Kelimeler: kır, kırsal kültür, toprak, mahalle, değişim, mekansal bellek, kentsel akupunktur, mikro ölçekli müdahale, sosyal mekan, boşluk