fbpx
Cumartesi Aurası: Funda Uz “Mimarlık Araştırmalarında Teknoloji ve Malzeme”
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Cumartesi Aurası: Funda Uz “Mimarlık Araştırmalarında Teknoloji ve Malzeme”


14 Ekim 2023
14:0016:00

2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2023 Güz Dönemi’nde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor…

Serinin 14 Ekim 14.00 tarihli Güz’23 dönemi açılış konferansına, mimar ve akademisyen Funda Uz, “Mimarlık Araştırmalarında Teknoloji ve Malzeme: Kuram, Eleştiri ve Kültür Üzerinden Bir Okuma” başlıklı konuşmasıyla konuk oluyor.

BOU Design Studio‘nun desteğiyle düzenlenen etkinliğe katılım herkese açık ve ücretsizdir. Kontenjanın sınırlı olduğu etkinlik için kayıt gereklidir.

Mimarlık Araştırmalarında Teknoloji ve Malzeme: Kuram, Eleştiri ve Kültür Üzerinden Bir Okuma

    • Günümüz mimarlık araştırmalarında ve pratiğinde, teknoloji ve malzeme eksenindeki paradigma dönüşümünü, kavramsal çerçevede ve Türkiye bağlamında nasıl tartışabiliriz?
    • Mimarlıkta teknik, malzeme ve yapım teknolojileri üzerine yapılan/yapılacak olan araştırmalar/çalışmalar neden önemlidir?
    • Mimari tasarım ve maddeselliği, malzemenin ölçülebilirliği, standartlaşma, endüstrileşme üzerinden hangi eşikler ile okuyabiliriz?
    • Materyalite üzerine düşünmek, reuse/resilience/aftermath(yeniden kullanım/dayanıklılık/yeniden hayat bulma) temaları ile daha yaşanılası bir gelecek için ne vadediyor?

Arredamento Mimarlık’ın “100.Yıl Dizisi” kapsamında,Funda Uz’un konuk editörlüğünde hazırlanan dosya, Türkiye’de malzeme ve yapım teknolojilerinin yüzyılını öne çıkan yapılar, söylemler ve yayınlar ile bütünleşen bir kurgu içinde ele alıyor. İncelemek için tıklayın.

Funda Uz

1996’da İTÜ Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını 1999’da İTÜ’de “Mimarlıkta Zamansızlık” başlıklı tezle tamamladı. 2004-2005 yılları arasında kazandığı çeşitli başarı burslarıyla Cambridge University, Department of Architecture’da davetli araştırmacı olarak bulundu. 2007 yılında İTÜ’de tamamladığı “Seksenler İstanbul’u Kentsel Söylemini Popüler Yazılı Medya Üzerinden Okumak” başlıklı doktora tezi, söylem, temsil ve kent ilişkisine odaklanmaktadır. Araştırmacı olarak yer aldığı Avrupa Birliği Erasmus + Programı kapsamında desteklenen “Re-use of modernist Buildings- Design Tools for Sustainable Transformations” başlıklı araştırma projesi Eylül 2019’da tamamlanmıştır. İstanbul Bienali ve Tasarım Bienali’nde çeşitli yıllarda tasarımcı olarak katılmış, ulusal ve uluslararası pek çok sergi ve atölye çalışması düzenlemiştir. Akademik ilgi alanları; popüler kültür, bellek ve söylemde disiplinlerarası yaklaşımlar, Türkiye modernitesi, tasarım ve malzeme kuramı ve mimarlık eğitimidir. 1997’den itibaren yazıları ulusal-uluslararası dergilerde ve kitaplarda yayınlanmaktadır. Araştırma faaliyetlerinin yanı sıra, “Mimari Tasarım Stüdyosu”, “Mimari Tasarım ve Eleştiri”, “Mimari Anlatılar” ve “Architecture and Interdisciplinary Studies” ve “Mimari Tasarımda Malzeme: Kuram, Eleştiri, Kültür” isimli lisans ve lisansüstü programlara yönelik olarak tasarım ve teori dersleri verdiği ve 1998 yılında araştırma görevlisi unvanıyla başladığı İTÜ Mimarlık Bölümü’nde 2009 yılından itibaren öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

Cumartesi Aurası

Cumartesi Aurası, İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul’un Sertifika Programı kapsamında, program katılımcılarına yönelik düzenlenen disiplinler arası nitelikteki konferans dizisidir. Mimarlık, şehircilik, sanat, edebiyat, teknoloji ve felsefe dallarında tartışma, buluşma ve farkındalık ortamı oluşturmayı hedefler.

2017 yılından bugüne herkesin katılımına açık ve ücretsiz olarak düzenlenen, Cumartesi Aurası disiplinler arası konferans dizisi, 2023 Güz Dönemi’nde AURA İstanbul’un Beşiktaş’ta yer alan merkezinde yüz yüze olarak devam ediyor.

Cumartesi Aurası etkinlik arşivini AURA İstanbul Youtube kanalı üzerinden izlemek için tıklayınız.

Detaylar

Tarih:
14 Ekim 2023
Saat:
14:00 – 16:00
Etkinlik etiketleri:
, , , ,
Website:
https://cumartesiaurasi-fundauz.eventbrite.com

Organizatör

AURA İstanbul
Phone
(0212) 261 41 00
E-mail
info@aura-istanbul.com

AURA İstanbul

Hasfırın Cd. Sinanpaşa İş Merkezi No:5 Kat:4, D:3, 34353 Beşiktaş

İstanbul,

İstanbul

34353

Türkiye

+ Google Haritalar

(0212) 261 41 00