fbpx
Yılmaz Değer
Y.Mimar - Kurucu Üye
Yılmaz Değer Y.Mimar – Kurucu Üye

1956 yılında İstanbul’da doğdu. 1973 yılında Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi. 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nden Yüksek Mimar olarak mezun oldu. 1981-1987 yılları arasında, yurt dışında, eğitimin yanı sıra Zürich ve Paris’te çeşitli mimari bürolarda çalıştı. 1987 yılında İstanbul’da kurucu ortak olarak Lotus Mimarlık Şirketi’ni kurdu. 2014 yılına kadar ofis binaları, konut, otel, alışveriş ve eğlence merkezleri, restorasyon konularında mimari ve iç mimari mesleki çalışmalarını kesintisiz olarak bu firmada sürdürdü.

2015 yılından itibaren, kurucusu olduğu Değer Mimarlık Tasarım şirketinde mesleki çalışmalarını sürdürmektedir.

1997 yılından bu yana İsviçre’de de kurucu ortağı olduğu Deger Design Architektur GmbH şirketinde, Türkiye’nin yanı sıra, mimari proje çalışmalarına devam etmektedir.

2009 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde, Mimari Proje Tasarımı konusunda Öğretim Görevlisi olarak başladığı eğitmenlik çalışmalarını 2013 yılından itibaren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde sürdürmektedir.

1983 yılında Aga Khan vakfı tarafından mimarlık öğrencileri için düzenlenen fikir projesi yarışmasında, Mimarlar Odası ve Juri Özel ödüllerini kazanmıştır. 2012 yılında THBB ve TMMOB tarafından düzenlenen, yılın mimarlık ödülleri yarışmasında, Sabiha Gökçen Havalimanı My Technic MRO projesi ile ‘Eşdeğer Birincilik’ ödülünü kazanmıştır.

Meral Değer ile evlidir.
Almanca ve İngilizce bilmektedir.